Speedi Sleeve, Inch, 3.150in Shaft Diameter, 0.827in Width | SKF99315
SKF
Part #SKF99315
Fulfillment
FREE in-store pickup
* Shipping not yet available
Adding to cart… The item has been added
SKF Speedi-Sleeves are a fast and effective way to refinish worn shafts. Installation is possible without having to remove the shaft, and requires no change in seal size. Unlike time-consuming shaft regrinding and refinishing techniques that can produce poor-quality sealing surfaces, Speedi-Sleeve installation is fast and ensures an ideal outer sealing surface every time go from scored to restored in less than five minutes. Engineered from the finest AISI 304 stainless steel, Speedi-Sleeve sizes cover shaft diameters from .5 inches to 8 inches (12mm to 200mm). Each Speedi-Sleeve comes with an installation tool to ensure proper results. SKF products are designed and manufactured to the highest quality standards, ensuring long life and safety.